Men vi bringer her et par citater fra ordførernes indlæg.
Erling Bonnesen (V) siger: ”Angående ligestilling blandt indvandrere og efterkommere: Uanset religion og kultur har man som forældre et ansvar for at sørge for, at børnene kan klare sig i det danske samfund. Det ses desværre, at der i familier sker det, at piger og drenge opdrages forskelligt.”
Marlene Harpsøe (DF) ”I Dansk Folkeparti finder vi det påfaldende, at regeringen har et behov for fortsat at arbejde med nedbrydningen af bestemte kønsroller og kønsrollemønstre…Samfundet skal ikke medvirke til at gøre drenge til piger og piger til drenge. Det er naturligt, at der er flere mænd, der vil være automekanikere, og flere kvinder, der vil være sygeplejersker. Det ligger i kvindens natur at passe børn og pleje syge.”
Anne-Marie Meldgaard (S) om behovet for et ligestillingsudvalg i Folketinget: ”Jeg synes, det er beskæmmende, at når man prøver at klikke sig ind på Folketinget og gerne vil vide, hvor man skal henvende sig, hvis man har et ligestillingsspørgsmål, så er det stort set umuligt at få øje på det.”
Pernille Vigsø Bagge (SF) om samme emne: ”Vi har ikke noget ligestillingsudvalg i Folketinget. Det må vi ikke få for regeringen og Dansk Folkeparti…Vi har ikke noget ligestillingsministerium her i Danmark – ikke engang det – vi har en afdeling.”
Helle Sjelle (Kons.) om ligeløn: ”Vi har haft en ligestillingslov siden midten af 1970erne, og jeg kan ikke lade være med at spørge mig selv, om der mon findes noget andet eksempel på en dansk lov, der over 30 år efter sin vedtagelse, er så mangelfuldt efterlevet. Det er ikke godt nok!”
Lone Dybkjær (RV) om kvoter: ”Jeg havde ikke tænkt mig at sige noget som helst om kvoter, og vi har heller ingen forslag om det, men det er jo altså interessant, at så snart ordet kvoter bliver sagt, er det altså nærmest, som man har sagt det værste fyord, eller hvad jeg nu skal sige, i debatten.
Per Clausen (EL) om samme emne: ”Man taler om, at det er vigtigt, at kvinder ikke får job, fordi de er kvinder, men fordi de er dygtige – mænd er ikke præget af den slags hæmninger, skal jeg hilse og sige…”
Jørgen Poulsen (NY) om ulige repræsentation: ”Der er også nogle, der har optalt, at ud af 98 borgmestre i det her land er de 91 mænd, og ud af 98 kommunaldirektører er de 94 også mænd, så det er sådan rimelig pinligt.”