Kvinderådet i ØSU

21 Juni 2010
Regeringen har genudpeget Kvinderådet som medlem af EU's Økonomiske og Sociale Udvalg (ØSU). Frem til 2015 vil næstforkvinde Mette Kindberg lige som i den forudgående periode lægge mange arbejdsdage i Bruxelles, hvor ØSU holder til. De øvrige danske medlemmer er Danske Handicaporganisationer, Forbrugerrådet, LO (med to medlemmer) FTF, DI, DA og Landbrug og Fødevarer.

Det er vigtigt, at kvindeorganisationer er repræsenteret stærkt i alle EU's organer, for selv om ligestilling i ord er højt på EU's dagsorden, så er der ikke fodslag, når det kommer til de grundlæggende kvinderettigheder.

ØSU er rådgivende organ for kommissionen. Derfor har vi gennem ØSU mulighed for at komme med kommentarer til direktivforslag. Et aktuelt eksempel er et direktivforslag om menneskehandel. Kvinderådet har i sine kommentarer støttet en 6-måneders refleksionsperiode til ofre for menneskehandel uden en betingelse om, at ofret skal vidne mod bagmænd. Vi har endvidere påpeget sammenhængen mellem prostitution og kvindehandel og det faktum, at det er efterspørgselen, der genererer handel med kvinder til prostitution.


Niels Hemmingsens gade 10 Postboks 1069, 1008 Kbh. K Tel/fax.: 3312 8087/3312 6740
Udgiv indhold