Journalister skal stemme om kønskvoter

16 December 2008
Deltagerere ved næste års delegeretmøde skal tage stilling til kønskvotering i Dansk Journalistforbunds hovedbestyrelse. Vedtages det, vil hovedbestyrelsen på 15 personer være sikret mindst 6 kvinder - og mænd.

Indstillingen kommer fra ligestillingsudvalget i DJ. Udvalget mener, at det halter med ligestillingen og har tidligere foreslået hovedbestyrelsen at få lavet en undersøgelse af arbejdsgange og -vaner i det politiske arbejde.

Forslaget vil kræve ændringer af forbundets love, og det skal derfor vedtages blandt medlemmerne på delegeretmødet.

Kvindelige journalister tjener i gennemsnit 2000 kroner mindre end deres mandlige kolleger og har svært ved at avancere til lederstillinger. Det er en af årsagerne til, at udvalget gerne vil have, at forbundet i højere grad skal signalere ligestilling i sit politiske organ. Et andet er, at mange unge kvinder bliver valgt ind i hovedbestyrelsen, de bliver bare ikke siddende i modsætning til deres mandlige - ofte ældre - kolleger.

Hvis forslaget om kønskvotering vedtages på delegeretmødet 2009, vil det tidligst komme til at gælde fra 2011.  
Niels Hemmingsens gade 10 Postboks 1069, 1008 Kbh. K Tel/fax.: 3312 8087/3312 6740
Udgiv indhold